newssun
SHARP 
Weather Updates

Sports isn’t just about the winning and losing

Meredith Huszagh made NSC’s All-Sportsmanship Team from Lake Forest which was this area’s top volleyball program this season. | SUN-TIMES

Meredith Huszagh made the NSC’s All-Sportsmanship Team from Lake Forest, which was this area’s top volleyball program this season. | SUN-TIMES MEDIA FILE PHOTO

storyidforme: 21706818
tmspicid: 8157658
fileheaderid: 3673171

NORTH SUBURBAN CONFERENCE ALL-SPORTSMANSHIP TEAM

Antioch — Avery Cielek (boys golf), Sarah Gagnon (volleyball), Jon Bohmann (soccer), Krystin Donovan (tennis), Travis Gantz (boys x-c), Hayden Smith (girls x-c), John Anttila (football).

Grant — David Bouma (boys golf), Gianna Gigliotti (volleyball), Gabriel Velarde (soccer), Olga Krapivner (tennis), Jonathan DeVito (boys x-c), Jill Sales (girls x-c), Dillon Watters (football).

Lake Forest — Joe Willis (boys golf), Rebecca Scribner (girls golf), Meredith Huszaga (volleyball), Sam Audley (soccer), Catherine Orfanos (tennis), Colleen Harrison (swimming), Eshwar Nandam (boys x-c), Kirsten Warkow (girls x-c), John Marwede (football).

Lake Zurich — Bryan McHenry (boys golf), Sydney Miranda (girls golf), Amanda Orchard (volleyball), Nate Holicky (soccer), Michelle Carlson (tennis), Evan Yerger (boys x-c), Nicole Syverson (girls x-c), William Hussey (football).

Lakes — Jacob Bathery (boys golf), Rachel Sieracke (volleyball), Kyle Neeve (soccer), Ashley Waring (tennis), Josh Camp (boys x-c), Hannah Wittman (girls x-c), Joe Miller (football).

Libertyville — Alex Quenan (boys golf), Darinka Sutic (girls golf), Katie Waehner (volleyball), Adam Witucki (soccer), Mary Kathryn Lee (tennis), Lindsay Gilbert (swimming), Dan Ryan (boys x-c), Lexie Zafiratos (girls x-c), Luke Mathewson (football).

Mundelein — Grant Heelan (boys golf), Meghan Barina (girls golf), Karen Chin (volleyball), Harrison Richards (soccer), Ali MacDonald (tennis), Amy Klink (swimming), Jorge Becerra (boys x-c), Katie Schlebecker (girls x-c), Jack Craven (football).

North Chicago — Shadezja Garrett (volleyball), Gustavo Alcaido (soccer), Roxmora Rodriguez (tennis), Joe Zimmerman (boys x-c), Dotacious Donald (girls x-c), Marvin Warfield (football).

Round Lake — Catherine Gonzales (volleyball), Ivan Gomez (soccer), Gift Inhaly (tennis), Victor Gomez (boys x-c), Stephanie Perez (girls x-c), Stephen Degraffenreid (football).

Stevenson — Jack Spellman (boys golf), Molly Cizek (girls golf), Rachel Baader (volleyball), Ryan Lovett (soccer), Megan Merritt (tennis), Michelle Hannon (swimming), Jon Rice (boys x-c), Mackenzie Levy (girls x-c), Carl Miller (football).

Vernon Hills — Alex Leigeber (boys golf), Lauren Goody (girls golf), Jennifer Claussen (volleyball), Eric Lang (soccer), Amy Sebastian (tennis), Lisa Cheng (swimming), Kyle Schrems (boys x-c), Courtney Umphress (girls x-c), M.J. Crowley (football).

Warren — Mark Mathes (boys golf), Kim Spangler (girls golf), Jessica Kaplan (volleyball), William Eddy (soccer), Nicole Nelson (tennis), Shannon McKearnan (swimming), Tyler Hermann (boys x-c), Jolyn Achs (girls x-c), Gabriel Butts (football).

Wauconda — Matt Liddell (boys golf), Rebecca Ledenbach (volleyball), Tim Worzala (soccer), Maggie LePage (tennis), Connor Rueb (boys x-c), Haley Kramer (girls x-c), A.J. Malisheski (football).

Zion-Benton — Luc Jones (boys golf), Morgan Franklin (volleyball), Chris Sadine (soccer), Andrea Jackola (tennis), Eliese Potocek (swimming), Eric Miller (boys x-c), Fatima Khan (girls x-c), Sean Delaney (football).

Article Extras
Story Image

Updated: January 23, 2012 4:42AM



Like every other league in the state, the North Suburban Conference selects all-conference teams in various sports throughout the season.

The NSC, however, also picks an All-Sportsmanship Team for each of the three athletic seasons to honor athletes who best represent the spirit of competition and high ideals which are the foundation for athletic competition.

“The NSC athletic directors are very proud of these recipients and their role in helping promoting sportsmanship for their sports and teams,” said Mark Pos, athletic director at Warren High School.

Schools nominated one athlete in each of the fall sports — boys golf, girls golf, girls volleyball, boys soccer, girls tennis, girls swimming, boys cross country, girls cross country and football.

If a school didn’t have a Sportsmanship honoree in a sport, it’s because that school doesn’t compete in that sport.



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.