newssun
HISTORIC 
Weather Updates

Flames youth football team hopes to ignite in front of home crowd in North Chicago

DeAndre James North Chicago Flames Heavyweight Divisiteam makes tackle during last week's game against McHenry Carmel High School. | PHOTO

DeAndre James of the North Chicago Flames Heavyweight Division team makes a tackle during last week's game against McHenry at Carmel High School. | PHOTO COURTESY OF KENNETY SMITH

storyidforme: 57106079
tmspicid: 20883088
fileheaderid: 9753542

FEATHERWEIGHT DIVISION

Coach — Ozzie Young.

Assistant Coaches — Travis Turner; Todd Bland.

Record — 5-4.

Next Game — Sunday at 10 a.m., host BANA (Batavia/Aurora/North Aurora).

Roster — Jamar Mays, Javonta Beech, Luther Thompson, Ellis Hatch, Anoreon Lymon, Kimahri Wilson, Quadell Magget, Ethan Soto, Manny James, Travis Turner, Joshua Baker, Justin West, Bryce Moore, Anthony Washington.

HEAVYWEIGHT DIVISION

Coach — Michael Bone.

Assistant Coaches — Tony Gales; David Bryant.

Record — 8-1.

Next Game — Sunday at 2:30 p.m., host Villa Park.

Roster — Garret Turner, RayShaun Brown, Allen Jefferson, Jarvon Watson, Quadrese Duty, DeAndre James, Arron Collins, Nathaniel Rogers, DyShon Gales, Jourdon Pressley, Quarmar Duty, Charles Wallace, Tyreck Abrams, Levall Smith, Xavier Glass, Jalen Snell, Jarirus White, Justin Brown.

LIGHTWEIGHT DIVISION

Coach — Al Rogers Sr.

Assistant Coaches — Floydd Eubanks; Matt Wilterdink; Taveres Perry.

Record — 5-4.

Next Game — Sunday at 1 p.m., host Villa Park.

Roster — Keion Tanner, Seneca Sanders, DeQuan Leonard, Treymaine Martin, Allister Richards, Armoni Rogers, Ruben Tapia, Brian Wilterdink, Misean Riddle, Donard Brown, Nisir Young, Lanell Rolland, Jarvis Myrick, Detrick Jackson, Donnel Devost, DeSean Carr, Sibruntea Moses.

MIDDLEWEIGHT DIVISION

Coach — Ezzit Williams Jr.

Assistant Coaches — Eddie Phillips; Lawrence Duty.

Record — 1-8.

Next Game — Did not qualify for playoffs.

Roster — Ozzie Young, Joshua Turner, Jakeice Williams, Javonte Davis, Jourvon Pressley, Tylone Fain, Corey Harper, Chris Magget, Colin Mendoza, Dontavis Stricklan, Javionta Cole, Jaledan Hickman, Jujuan Praham, Kareem McNeal, Joseph Baker.

BANTAM DIVISION

Coach — De’Shawn Lewis

Assistant Coaches — Ryan Turner; Tyrone Taylor.

Record — 6-3.

Next Game — Sunday at 11:30 a.m., host Wauconda.

Roster — Bryce Turner, Demari’ay Duncan, Jaydin Bunch, Cassius Callahan, Terrell Turner, Daymare Spencer, Ocise Pressley, Jayden Turner, Ellis Usher, Tyronne Talor, Dy’Zhir Usher, Trevian Williams, Jabbari Sparkman, Qui’Rawn Pressley, Lon McLendon, Tailaan Williams, Melvin Smith, Christan Asencio, Brian Wilson, Valentino Asencio, Khanye Garner, Jalin Strowder.

Article Extras
Story Image

Updated: December 2, 2013 12:19PM



The future of North Chicago High football will be on display Sunday on the school’s field when the community’s youth program, the Flames, will host four first-round contests in The Chicagoland Youth Football League playoffs.

The TCYFL is a huge organization that includes a majority of the youth football programs in Lake County, including Zion-Benton, Waukegan, Gurnee, Lake Villa, Antioch, etc.

There are five separate divisions based on age/weight/experience, and North Chicago has a team in each age group.

In addition, the 30-plus programs are divided into four conferences for regular-season purposes and the 24 teams in each weight/age class that qualify for the playoffs are divided into three eight-team groups based on the number of football players in the program.

North Chicago qualified four of its five teams for the playoffs, led by its Heavyweight Division team, which went 8-1 during the regular season, losing only to 9-0 McHenry 30-14 last weekend. Before that loss, the Flames had beaten Waukegan, Wauconda, a team from the Aurora area, Prospect Heights, Johnsburg, Villa Park, Grant and Zion-Benton, and had scored at least 25 points in every game.

Sunday’s game schedule is as follows:

■ 10 a.m. — Flames Featherweights host BANA (Batavia/Aurora/North Aurora).

■ 11:30 a.m. — Flames Bantams (little guys) host Wauconda.

■ 1 p.m. — Flames Lightweights host Villa Park.

■ 2:30 p.m. — Flames Heavyweights host Villa Park.

Winners in each weight class advance to the semifinals.

The Heavyweights are seventh- and eighth-graders.

The last time North Chicago was this good at the Heavyweight level was when North Chicago High’s current senior class was in eighth grade.



© 2014 Sun-Times Media, LLC. All rights reserved. This material may not be copied or distributed without permission. For more information about reprints and permissions, visit www.suntimesreprints.com. To order a reprint of this article, click here.